Základní škola
Počátek školy nelze přesně určit, neboť se nezachovaly písemné doklady. Jeden nejstarší kuriózní zápis o existenci farní školy v Žehuni z roku 1620 je uložen v archivu v Kolíně. Dočítáme se v něm, že jistý Baltazar Škoda ze Tří Dvorů žaluje žehuňského kantora u městské rady v Kolíně, aby toho páni napomenuli, aby Škodovi vrátil 1 korec žita, který mu dal za učení syna, protože žehuňský kantor ho měl u sebe jen asi dva týdny.
Přiškolení obcí
Další písemný doklad pochází z roku 1721, kdy při znovuzřízení farní školy byly k Žehuni přiškoleny Choťovice, Dobšice, Libněves a dvůr Stará Báň. Vyučovalo se v malém domku asi čtyřicet dětí, ačkoli v obvodu jich bylo hodně přes dvě stě.
Stavba školy
Stará školní budova se stavěla v roce 1810 nákladem patrona, chlumeckého hraběte Kinského, na obecním pozemku před kostelem, a to jedna učebna z kamene a ostatní části budovy ze dřeva. Vše bylo kryto šindelem. V letech 1839-40 byly u školy postaveny hospodářské budovy – stodola a chlév a pokryty taškami.
Další zápis o škole pochází z roku 1861, kdy se v Žehuni sešla krajská, okresní, vikariátní a obecní komise, která rozhodla, že škola se má rozšířit o jednu světnici a o obydlí pro učitele a podučitele. Stalo se tak v letech 1862-63, kdy byla škola zvýšena o jedno patro. Roku 1876 byla rozšířena na trojtřídní s 325 dětmi. Protože ale místo pro třetí třídu v budově nabylo, koupila obec v roce 1877 v bezprostřední blízkosti školy od pana Františka Vondrušky nový domek č.p. 49, který pak sloužil jako byt učitele. Roku 1884 se škola rozšířila na čtyřtřídní.
Pokles žáků
Výnosem Zemské školní rady v Praze ze dne 23.2.1894 byla zřízena škola v Choťovicích, a tím poklesl počet žáků v Žehuni na 256.
Další stavba školy
13. ledna 1908 nařídila komise pro špatný stav budovy uzavřít místnost třetí třídy. 28. srpna 1908 se začala stará budova bourat a okamžitě se zahájila na původním místě stavba nové školy, v níž byl 11. září 1909 zahájen provoz. Po dobu výstavby byly třídy umístěny po různých domech obce
Válečná léta
1914-18 přinesla škole potíže častým střídáním učitelů, kteří byli povoláváni k vojenské službě, ale školní budova nebyla dotčena. Naproti tomu za druhé světové války byl interiér školy poničen nejdříve při obsazení německými válečnými uprchlíky a podruhé jejím používáním sovětskými vojáky v květnu 1945.
Zřízení měšťanské školy
Již 9. října 1945 byla v Žehuni otevřena měšťanská škola a pravidelné vyučování v ní započalo 11. října 1945. Měšťanská škola měla včetně jednoročního učebního kurzu čtyři ročníky.
Zákon o jednotné škole
V roce 1949 byl přijat zákon o jednotné škole a 10.10.1949 byl naší škole propůjčen titul škola „Dukelských hrdinů“. Od 1. září 1953 byla výnosem ministerstva školství zrušena národní (bývalá obecná) a měšťanská škola a zřízena osmiletá střední škola, kterou spravoval jeden ředitel.
Padesátá léta
Během padesátých let docházelo ve školství k postupným proměnám, jak po obsahové tak i po výukové stránce. Upřednostňovalo se zvláště spojení školy se životem. Výsledkem toho bylo uzavření patronátní smlouvy s místním JZD a Státními lázněmi Poděbrady. Do obytných budov vyvlastněného mlýna č.p. 2 se po úpravách umístily dvě třídy a dílna. Ve školním roce 1960-61 byl zaveden nový název - Základní devítiletá škola Dukelských hrdinů.
Kolísavé počty žáků a zabrání další budovy
Po zrušení školy v Choťovicích, ve školním roce 1962-63 posílily tamní děti počty žáků v Žehuni. V roce 1973 získala škola pro školní družinu a pionýrskou klubovnu vyvlastněnou mlýnskou vilu č.p. 7. Po zrušení školy v Sánech přešly od 1. září 1980 po velkém, ale marném odporu sánských občanů, všechny tamní děti do Žehuně. Tím stoupl počet žáků v Žehuni na 207, když předtím po odškolení Polních Chrčic měla žehuňská škola pouze 126 školáků. V dalších letech se však počet žáků postupně snižoval.
Rekreační chatky
V roce 1988 se postavilo na někdejším mlýnském dvoře v bezprostřední blízkosti pionýrské klubovny šest čtyřlůžkových chatek, které byly po předání nemovitostí č.p. 2 i č.p.7 dědicům původního majitele přestěhovány v roce 1995 na zahradu mateřské školy č.p.80. Až do roku 2005, než vstoupila v planost přísná hygienická opatření, byly pronajímány spolu s prostorami družiny, (která v té době sídlila už také v tomto areálu), pro školy v přírodě a letní tábory. V současné době se využívají k víkendové rekreaci našich dětí.
Přístavba školní budovy
V roce 1994 byla stará mateřská škola č.p.49 zbourána a na jejím místě vyrostla za dvanáct milionů korun přístavba základní školy s moderní školní kuchyní a jídelnou. Až do té doby se obědy vařily v někdejším Říhově hostinci v č.p.100.
Počítače
V roce 2000 se zřídila ve škole počítačová pracovna s připojením na Internet. Postupně se zastaralé přístroje nahrazují novými.
Právní subjektivita
Od 1. ledna 2003 dostala škola právní subjektivitu. Tento nově vzniklý subjekt sdružuje základní školu, družinu, mateřskou školu a školní jídelnu.
Zrušení druhého stupně základní školy
Ke konci školního roku 2004-05 evidovala celá škola pouhých 76 žáků. Již několik předcházejících roků se muselo žádat o výjimku, pro školní rok 2004-05 dokonce u ministryně školství Petry Buzkové. K 1. červenci 2005 byl s definitivní platností druhý stupeň po šedesáti letech své existence zrušen a děti druhého stupně přešly do sedmi okolních škol. S některými opustili zdejší školu také jejich mladší sourozenci, takže na škole v Žehuni zůstalo na prvním stupni ve třech třídách s pěti postupnými ročníky pouhých 33 žáků.